De obicei in varful bradului puneam o stea galbena. Alta data am pus un ingeras. Nu stiam de ce pana azi dimineata…
Dupa o zi criminala, in care lui Mos Craciun toate i-au mers prost (s-au imbolnavit 4 pitici, 3 reni au racit, sania s-a rupt, a ramas fara bautura si a venit si soacra-sa in vizita) seara, suna la usa un ingeras cu un brad imens de Craciun.
– Ce sa fac cu bradul Mosule? intreaba ingerasul.
Si de atunci exista traditia cu ingerasul infipt in varful bradului.
