Panica rau

Chiar sunt OZN-uri sau e Mos Craciun cu saniuta lui dupa prea multe pahare de Săniuţa ? Pana la urma, poate Pavel Corut are dreptate cu baietii astia micuti: ei sunt vecinii nostrii. Mai exista o posibilitate: Basescu o fi cautand sticla si pe sus, nu doar pe jos ?

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=QDIF-ZwJbF0&w=560&h=349]

A fost filmat in Londra, vineri.

De ce punem un ingeras in varful bradului

decoratiune craciun

De obicei in varful bradului puneam o stea galbena. Alta data am pus un ingeras. Nu stiam de ce pana azi dimineata…

Dupa o zi criminala, in care lui Mos Craciun toate i-au mers prost (s-au imbolnavit 4 pitici, 3 reni au racit, sania s-a rupt, a ramas fara bautura si a venit si soacra-sa in vizita) seara, suna la usa un ingeras cu un brad imens de Craciun.

– Ce sa fac cu bradul Mosule? intreaba ingerasul.

Si de atunci exista traditia cu ingerasul infipt in varful bradului.

De ce Mos Craciun e rau ?

„Mos Craciun NU este un exemplu bun pentru copii si tineri din cauza ca este obez, inclinat spre consumul de bauturi alcoolice, nu respecta regulile de circulatie si are un stil de viata haotic, arata un studiu realizat pe aceasta tema.

[…]

Imaginea lui Mos Craciun, veche de cateva decenii, il arata ca un batran care se plimba din casa in casa si acolo bea coniac, daca gaseste. Si dupa ce a baut destul de mult se urca in sanie, deci conduce sub influenta alcoolului, fara sa poarte centura de siguranta sau casca. Ar fi mai bine, sustin autorii, ca Mos Craciun sa renunte la alcool si sa mearga mai mult pe jos ca forma de exercitiu fizic.

Grills si Halyday compara popularitatea Mosului cu un model negativ si pentru sanatatea tinerilor, deoarece are o burta destul de mare. Iar aceasta imagine este folosita adesea pentru a promova produse care nu sunt sanatoase pentru micuti.

Cei doi autori atrag atentia asupra faptului ca Mos Craciun are o influenta mare asupra oamenilor, iar aceasta nu este una tocmai buna. In acelasi timp ei propun sa se inventeze o noua imagine care sa indice un exemplu pozitiv.”

preluat de pe ziare.com